Aniplex laver en tv-anime-adaption af “Touring After the Apocalypse” baseret på mangaen af samme navn af Sakae Saito. Anime produktionen sker hos Nexus. Den er sat planlagt til allerede at komme her i 2025, hvilket reelt betyder sommer eller endnu mere sandsynligt efterår da foråret er ved at være fyldt i sendetider.
Annoncerings trailer
Jeg må indrømme at jeg ikke har læst den originale manga, men det burde jeg ser jeg, da beskrivelsen af “Touring After the Apocalypse” giver mig “Girls Last Tour” vibes, om end meget mere farverigt og positiv, hvilket absolut ikke er en dårlig ting! Måske mere en blanding af den og “Yokohama Kaidashi Kikou“, hvilket kun gør mig mere spændt på den.
Beskrivelse
Helt alene efter verdens ende rider to piger gennem Japans øde ruiner – men de er ikke ved at lade civilisationens sammenbrud komme i vejen for sightseeing! Fra de varme kilder i Hakone til det massive Tokyo Big Sight har de løbe af landets mest populære turiststeder helt for sig selv, så hvorfor ikke få mest muligt ud af det?
Roller
Youko får stemme af Konomi Inagaki.
Airi får stemme af Miyu Tomita.
Illustration
