Laid-back Camp (søndags slapper)

Laid-back Camp (søndags slapper)

Som jeg nævne i går forsøger jeg at lave lidt ordspilssjov med navnene i det nye rul af ugen.. indlæggene.
Søndag er dagen hvor man slapper af, så serier der er afslappende må være i fokus her ligesom de lumre om lørdagene. Jeg ved godt at det er en genre modsat manga mandag, onsdag anime serie og fredag film, men medens lørdagens er meget elsket af læserne er afslappende titler elsket af mig selv.

Det er en af mine de serier jeg har læst og set flest gange og nok den, jeg slapper af bedst af med. Uanset om det er anime-serien, mangaen den baseres på, eller anime filmen, der er original.

Beskrivelse

At slå et telt op, starte et bål og spise nudler med Fuji-bjerget som udsigt… Rin og Nadeshiko elsker at campere! Nyd deres lyst til at rejse, og få måske endda et tip eller to om at klare dig i det fri. Du vil måske bare selv tage på camping!

Trailer for anime sæson 1

Trailer for anime sæson 2

Trailer for anime filmen

Trailer for anime sæson 3

Trailer for anime sæson 4, der kommer næste år (2027)

Manga

En anmeldelse af bog 1 af mangaen kan læses her. Jeg burde få anmeldt resten, for har selvfølgelig alt der er udgivet – på engelsk digitalt og fysisk tysk. Måske jeg skal se om jeg kan finde de japanske når jeg er derovre næste gang, det er trods alt noget af det tætteste der kommer på en yndlingsserie for mig.

Kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

AnimeGuiden

Den længst kørende danske side om anime, manga og moderne japansk kultur

© AnimeGuiden 2000-2025

Lavet af WLE