Endnu en light novel fantasy serie om en forsmået forlovet, “A Livid Lady’s Guide to Getting Even: How I Crushed My Homeland with My Mighty Grimoires“, laves til en anime.
Beskrivelse
Elizabeth Leiston, datter af den indflydelsesrige premierminister, er en billedskøn dame på vej til at blive den fremtidige dronning af Kongeriget Haldoria. Men hendes liv tager en pludselig drejning til det værre, da hendes forlovede gør et show ud af offentligt at aflyse deres forlovelse. Kort efter smider han hende i fængsel og begynder at sprede grimme rygter om hende.
Den opmuntring, Elizabeth modtager fra sin loyale kammerpige, Mireille, og hendes indre raseri er alt, hvad hun behøver for at genoverveje sine mål. Hvorfor skulle hun fortsætte med at vie sig til et land, der ikke respekterer hende, når hun i stedet kan trampe på det? Hun vil hævne sig på dem, der gjorde hende uret, og bringe det forbandede kongerige til fald, selvom det er det sidste, hun gør! Heldigvis er Elizabeth ingen jomfru i nød og har syv kraftfulde magiske grimoires, hun ikke tøver med at bruge. Gør dig klar, for denne hensynsløse dame er ude efter blod!
Om romanerne bag
“A Livid Lady’s Guide to Getting Even: How I Crushed My Homeland with My Mighty Grimoires” (Buchigire Reijō wa Hōfuku o Chikachimashita: Madōsho no Chikara de Sokoku o Tatakitsubushimasu) er en japansk light novel-serie skrevet af Metabo Hagure og illustreret af Masami. Den blev oprindeligt serialiseret som en webroman på webtjenesten Shōsetsuka ni Narō fra oktober 2020, før den begyndte at udgives som en light novel under Hobby Japans HJ Novels-imprint i maj 2022. Syv bøger er blevet udgivet per august 2025.
En manga-adaption illustreret af Imo Ōno begyndte at udkomme på Hobby Japans Comic Fire tjeneste i maj 2022 og er ligeledes blevet samlet i syv bøger per april 2025.















Leave a Reply