AIOdense – Fredag 23 marts 2018 – Oda Nobunaga i virkeligheden og anime

AIOdense – Fredag 23 marts 2018 – Oda Nobunaga i virkeligheden og anime

16. marts 2018 0 Af Erik Weber-Lauridsen

Oda Nobunaga er en af de mest kendte og i populær-kultur benyttede krigsherrer fra Japans historie, men den måde han (indimellem lavet til hun) fremstilles i populær-kulturens anime, manga og spil har ofte ikke noget med den virkelige historie at gøre. Vi kigger på hvad vi ved om den historiske Nobunaga og ser på nogle af de vilde måder han er blevet portrætteret på i anime.

Som normalt er der “nyheder fra Japan” klokken 18 (eller kort derefter).


Foreningen AIOdense holder til på:

Nørregade 60
5000 Odense C
Foreningens møder er normalt fredag klokken 16-22
Ring på telefon-nummeret i døren for at blive lukket ind

Foreningens hjemmeside er www.aiodense.dk