Forbind dig til os

Hej, hvad leder du efter?

Anime-miljø

AIOdense – Fredag 5 april 2019 – Japanerne narrer hinanden

AIOdense – Fredag 5 april 2019 – Japanerne narrer hinanden

Fra foreningens hjemmeside:

Japanerne er normalt enormt høflige, og modsat os (og især amerikanerne) er det ret fjernt at lave pranks på hinanden hele tiden. Men det sker indimellem, og når det sker er det ofte spektakulært i en sådan grad at kun japanere kunne have fundet på det.
Det sker ofte i sammenhæng med deres late night gameshows. Hvorfor finder de dette underholdende og hvor begyndte manien med at tage ting til det ekstreme? Dette snakker vi om denne fredag og ser selvfølgelig eksempler derpå.
Som normalt er der “nyheder fra Japan” klokken 18 (eller kort derefter) og så dagens tema efter klokken 19.

Foreningen AIOdense holder til på

Nørregade 60
5000 Odense C
Foreningens møder er normalt fredag klokken 16-22
Ring på telefon-nummeret i døren for at blive lukket ind


Klik for at kommenterer

Skriv en kommentar

X