Idol industrien er stor i Japan med en indtægt på mange milliarder, men hvad er et idol egentlig og hvorfor er japanerne så vilde med dem? Det og anden info om japanernes idol-dyrkelse vil der blive fortalt om denne fredag i AIodense, hvilket også betyder at en masse japansk musik (mest pop) og video dertil. Dermed er det også svært at undgå dans, så der vil også være mulighed for at blive instrueret i dans.
Idoler er dog ikke kun rigtige mennesker folk elsker som idoler, der er også en lang række animeer der handler om piger der synger, og denne fredag ser vi også to af disse: den ekstremt populære og allested nærværende Love Live! og animeen inspireret af den største idol-gruppe nogensinde, AKB0048.

Foreningen AIOdense holder til på:

  • Nørregade 60
  • 5000 Odense C
  • Foreningens møder er normalt fredag klokken 16-22
  • Ring på telefon 27 70 20 76 for at blive lukket ind

Foreningens hjemmeside er www.aiodense.dk

Kategoriseret i:

Tagged i:

, , , , ,