Forbind dig til os

Hej, hvad leder du efter?

Anime-miljø

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

Den næste store ting fra Japan efter sushii er izakaya. Izakaya skrives  居酒屋 på japansk og oversætter til sake butik, hvor du kan sætte sig. De første izakayas var blot udvidelser til sakebutikker, hvor folk kunne sætte sig ned og drikke den sake, de havde købt. Da drikke altid indebærer noget at spise i Japan, blev disse steder snart berømte for deres mad i stedet for deres drikkevarer.

Vi ser nærmere på denne madkultur denne fredag og prøver at lave noget af maden selv. Dem der vil være lære at lave mad skal være der klokken 16 hvis de skal med i køkkenet. Der vil være lidt forskellige stegte retter man kan prøve og vi ser om vi ikke også kan skaffe en japansk øl eller to og lidt sake så folk også kan få et nip af det.

Da vi skal bruge køkkenet er vi i cafeen denne fredag.

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

Som normalt er der “nyheder fra Japan” klokken 18 (eller kort derefter).


Foreningen AIOdense holder til på:

Nørregade 60
5000 Odense C
Foreningens møder er normalt fredag klokken 16-22
Ring på telefon-nummeret i døren for at blive lukket ind

Foreningens hjemmeside er www.aiodense.dk

Klik for at kommenterer

Skriv en kommentar

Lignende

Mad

Pizza Hut Japan lanceret endnu en pizza der vil dele folk. Er den lækker eller smager den af sæbe?

Mad

KitKat med to smage kommer nu i Japan og har en komiker med to profiler som talsperson.

Mad

Det er ikke kun herhjemme at McD eksperimenterer med "lande" burgere, det gør de også i Japan.

Mad

Popkunstnere og fastfood, en klassisk kombo menu.