Forbind dig til os

Hej, hvad leder du efter?

Anime-miljø

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

Den næste store ting fra Japan efter sushii er izakaya. Izakaya skrives  居酒屋 på japansk og oversætter til sake butik, hvor du kan sætte sig. De første izakayas var blot udvidelser til sakebutikker, hvor folk kunne sætte sig ned og drikke den sake, de havde købt. Da drikke altid indebærer noget at spise i Japan, blev disse steder snart berømte for deres mad i stedet for deres drikkevarer.

Vi ser nærmere på denne madkultur denne fredag og prøver at lave noget af maden selv. Dem der vil være lære at lave mad skal være der klokken 16 hvis de skal med i køkkenet. Der vil være lidt forskellige stegte retter man kan prøve og vi ser om vi ikke også kan skaffe en japansk øl eller to og lidt sake så folk også kan få et nip af det.

Da vi skal bruge køkkenet er vi i cafeen denne fredag.

AIOdense – Fredag 9 marts 2018 – Izakaya og mad

Som normalt er der “nyheder fra Japan” klokken 18 (eller kort derefter).


Foreningen AIOdense holder til på:

Nørregade 60
5000 Odense C
Foreningens møder er normalt fredag klokken 16-22
Ring på telefon-nummeret i døren for at blive lukket ind

Foreningens hjemmeside er www.aiodense.dk

Klik for at kommenterer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Lignende

Mad

McDonald's Japan udvider deres krokette burger med æg og et endnu længere navn.

Anime

Nyt om kommende anime om madlavning, barer, en ædedolk og to der intet har med mad at gøre.

Anime

Burgere i Japan med peanuts, marmelade og ris.

Anime

Lidt musik til aktuel anime og en kommende science fiction film samt en Netflix serie om æg. Vi bliver ved maden med Cola og...