Vi bliver ved havet nu det er sommerferie, så lad os gå med det. Derfor ugens (anime) film er “Children of the Sea” (Kaijuu no Kodomo).
Beskrivelse
Ruka Azumis almindelige sommerferie drejer sig om at bruge al sin tid på håndboldbanen for at undgå sin eneste bofælle, hendes alkoholiserede mor. Da en hændelse under træningen fører til Rukas udelukkelse fra håndboldholdet, er hun tvunget til at finde andre måder at underholde sig på, og ender til sidst på akvariet, hvor hendes far arbejder. Der møder hun Umi, en mystisk dreng, der er opfostret af dugonger, og som holdes på akvariet for at undersøge hans mærkelige vandafhængige krop.
Ruka og Umi bliver hurtigt venner, og parret får snart selskab af Sora, Umis bror, der også har et usædvanligt forhold til havet. Sammen udforsker trioen en blændende undervandsverden, mens de lærer om en ejendommelig “festival”, som alle havdyr verden over forbereder sig på.


Skriv et svar