Nyhederne er inddelt først kronologisk og herunder alfabetisk.
Sommer 2026 anime
“BanG Dream! Yume∞Mita” info
Premieredatoen for den kommende animeserie “BanG Dream! Yume∞Mita” er blevet annonceret. Derudover vil de første tre episoder blive sendt den første dag, den 2. juli 2026.
Folkene bag
Animeen produceres af Studio NICHICALINE og instrueres af Tomomi Umetsu (“BanG Dream! FILM LIVE“). Hiroshi Morita (“GUILTY GEAR STRIVE: DUAL RULERS“) fungerer som assisterende instruktør. Manuskriptet skrives af Midori Gotō (“Mr. Villain’s Day Off“) i samarbejde med Akiko Waba (“Honey Lemon Soda”), Yotsuji Haibuchi (produktionsassistent på “Ave Mujica – The Die is Cast –“) og Hitomi Ogawa (“The Case Book of Arne“), mens Mochipuyo (“Ave Mujica – The Die is Cast –“) og Osamu Nobusawa (“Ave Mujica – The Die is Cast –“) står for karakterdesignet.

“Draw This, Then Die!” trailer og info
Den kommende TV-anime “Draw This, Then Die!” har udgivet den primære trailer og at den får premiere fredag den 3. juli.
Beskrivelse
Ai Yasumi, en førsteårs gymnasieelev, der bor på den afsidesliggende ø Izu Oshima, har én besættelse: manga.
Da hun opdager, at hendes længe forgudede, men tilbagetrukne yndlingsmanga-skaber, Hoshino-sensei, vil dukke op til Comitia en sjælden gang, tøver Ai ikke – hun er nødt til at møde sin helt.
Den ene beslutning sætter gang i en række møder, der vil knuse hendes antagelser om kunst, geni og hvad det virkelig vil sige at skabe.
Folkene bag
Hiroaki Akagi instruerer serien hos Shin-Ei Animation.
Åbningstemasangen udføres af Tatsuya Kitani
https://www.youtube.com/watch?v=AAw-rKQz52s
Hiroaki Akagi is directing the series at Shin-Ei Animation.
[Opening theme song…
“THE GHOST IN THE SHELL” TV anime trailer
Her er en trailer for den kommende ny “THE GHOST IN THE SHELL” TV anime, der får premiere den 7. juli (2026).
Der er tale om en ny indspilning over mangaen “The Ghost in the Shell” af Shirow Masamune, der oprindeligt blev udgivet i YOUNG MAGAZINE udgivet af KODANSHA tilbage i 1989 og 1990. Mangaen udkom på dansk for mange år siden.
Beskrivelse
Året er 2029. I den nærmeste fremtids Japan, hvor verden er blevet meget informationsintensiv, med et enormt virksomhedsnetværk, der dækker planeten, elektroner og lys, der pulserer igennem det. Men nationalstaterne og de etniske grupper overlever stadig.
Motoko Kusanagi, en fuldblods cyborg, leder en elitekampenhed, inklusive Batou. Mens Kusanagi leder sit hold, forestiller hun sig oprettelsen af en specialiseret taskforce til forebyggende at angribe nye trusler. I mellemtiden rekrutterede Daisuke Aramaki fra Indenrigsministeriet, som havde planlagt at oprette en lignende enhed, Kusanagi og hendes hold.
Sammen begynder de operationer som Offentlig Sikkerhedssektion 9 (Public Security Section 9) – en offensiv taktisk enhed kendt som “Shell Squad”. Mens de konfronterer kompleks cyberkriminalitet og internationale konspirationer, dukker eksistensen af en mystisk, uidentificeret hacker kendt som “Dukkemesteren” (Puppetmaster) op i horisonten af deres efterforskning.
Hvilken skæbne venter Kusanagi? Og hvad er Dukkemesterens sande mål?
En ny æra inden for cyberpunk-action begynder.
Folkene bag
- Instruktør: Mokochan
- Script: EnJoe Toh
- Karakter design og eksekutiv animations instruktør: Shuhei Handa
- Art director: Emi Katanosaka
- Art supervisor: Osamu Masuyama
- Farve design: Satoshi Hashimoto
- Kompositions instruktør: Hikari Itoh
- Editor: Kiyoshi Hirose
- Lydinstruktør: Yuji Tange
- Lyd effekter: Shota Yaso
- Lydmix: Hiroaki Ota
- Musikinstruktør og musik: Taisei Iwasaki
- Musik: Ryo Konishi・YUKI KANESAKA
- Musik produktion: FlyingDog
- Animations produktion: Science SARU
Kilder
Based on the manga “The Ghost in the Shell” by Shirow Masamune originally serialized in YOUNG MAGAZINE published by KODANSHA Ltd.
Director:…
“My Hero Academia: I Am a Hero Too” anime special annonceret
“My Hero Academia: I Am a Hero Too” har officielt fået premieredato den 3. august 2026, med særlige visninger i Japan den 1. og 2. august.
Anime-specialen er en direkte adaption af en fem-siders one-shot skrevet af Kohei Horikoshi selv. Den findes i Ultra Age fanbogen, hvilket gør den fuldt ud kanon.
Beskrivelse
Historien handler om Eri, nu lidt ældre og i gymnasiet, som er blevet musiker med Kyoka Jiro som sin mentor og besøger U.A. for at invitere Deku til sin allerførste gadekoncert. Dette er den afslutning, hendes karakter aldrig helt fik i hovedseriens finale.
A brand new project based on the Eri-focused one-shot has been officially revealed, expanding the story beyond the main series.
More…

Anime efterår 2026
“Made in Abyss: Awakening Mystery” trailer
Den kommende animefilm “Made in Abyss: Awakening Mystery” afslørede en ny trailer i dag fredag. Del 1 af filmen får premiere i Japan den 23. oktober 2026.
Den nye film vil fungere som en direkte fortsættelse af tv-animeen “Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun” fra 2022.
Beskrivelse
I en tid, hvor verdenshjørner er blevet gennemsøgt for deres hemmeligheder, er kun ét sted tilbage uudforsket – et massivt hulesystem kendt som Afgrunden (Abyss).
De, der krydser dets endeløse huller og labyrintlignende tunneler, er kendt som Hulerøvere.
En ung forældreløs pige ved navn Riko drømmer om at følge i sin mors fodspor som Hulerøver, og da hun møder en mærkelig robot, mens hun udforsker Afgrunden, er hun et skridt tættere på at nå sit mål!
Roller
- Riko får stemme af Miyu Tomita
- Reg får stemme af Mariya Ise
- Nanachi får stemme af Shiori Izawa
- Faputa får stemme af Misaki Kuno
Folkene bag
- Instruktør: Masayuki Kojima
- Screenplay: Hideyuki Kurata
- Karakter design: Yuka Kuroda, Kazuchika Kise (Production I.G)
- Animationsproduktion: Kinema Citrus
Om mangaen bag
“Made in Abyss” er skrevet og illustreret af Akihito Tsukushi. Mangaen er serieført på Takeshobo’s Web Comic Gamma og har over 22 millioner cirkulerende eksemplarer.
Seven Seas Entertainment udgiver mangaen på engelsk.

Anime i 2026
“My Girlfriend’s Friend” laves til anime
“My Girlfriend’s Friend” (Kanojo no Tomodachi”) mangaen af Jura får en anime-adaption planlagt til i år under WWWave Corporations “Deregula” brand.
Meddelelsen afslørede ikke nogen rollebesætning, personale eller studie, men inkluderede en jubilæumsillustration af den oprindelige skaber Jura (se første kilde).
Beskrivelse
Serien følger Takeru Hidaka, en gymnasieelev, der i øjeblikket er i et forhold med sin klassekammerat Kaori Koga. En dag inviterer Tomoko Yoshioka, Kaoris bedste veninde, sig selv til at deltage i deres karaoke-date. Under daten begynder Kaori at forføre Takeru og beder ham om at starte et forhold med hende.
Trods Takerus indledende tøven med at hævde sin loyalitet over for Kaori, finder han hende for attraktiv og begynder modvilligt at være Kaori utro med hende.
📢 TV Anime
Kanojo no Tomodachi
\\
ー Announced for 2026
❒ Series Overview ❏
He got a cute girlfriend who was the first in his life, but her friend tempted him with a body that was lewder than…
The announcement did not reveal any cast,…
Anime vinter 2027
“One Piece” remake info
Streamingtjenesten Netflix har annonceret, at genindspilningen af ”One Piece” kommer til februar 2027. En ny visual er også blevet udgivet i forbindelse med annonceringen.
Ifølge annonceringen får genindspilningen titlen “THE ONE PIECE” Masashi Koizuka (“Attack on Titan“) instruerer genindspilningen hos Studio WIT. Taku Kishimoto (“BLUE LOCK“) står for seriekompositionen, mens Takatoshi Honda (“In/Spectre!“) er ansvarlig for karakterdesignet.
Det vides også, at animeen vil tilpasse mangaens “East Blue” historie.
Beskrivelse
Vi lever i piraternes storhedstid. Med den tidligere piratkonge, Gold Rogers, død begyndte jagten på den eftertragtede One Piece, verdens største skat. Roger havde gemt den kort før sin henrettelse.
Siden da har Grand Line været befolket af modbydelige og gemene karakterer, der alle higer efter guld, rigdom og magt. Kun én er anderledes. Engang spiste han Gum-Gum-frugten, nu skræmmer han enhver fjendes hjerter med sin gummiagtige styrke og umættelige appetit – her kommer Luffy, den fremtidige piraternes konge!

Ukendt dato anime
GIGANT mangaen laves til anime film
Mangaserien “GIGANT” af Hiroya Oku (skaberen af ”Gantz“) får en biograf-anime-adaption. Den laves af K2 Pictures og er deres første animerede spillefilmprojekt.
Annonceringen afslørede ingen rollebesætning, personale, studiet eller udgivelsesdatoen.
Jeg læste en smule af mangaen for lang tid siden, og husker den som udmærket med den karakter-twist at den kvindelige hovedperson er vant til at vise alt for kameraet men alligevel har noget at skjule.
Beskrivelse
Rei Yokoyamada, en gymnasieelev, hvis far arbejder for et filmproduktionsselskab, bliver inspireret til at lave sin egen kortfilm med sine venner.
En dag, mens han er ude at finde skuespillere, ser han tabloidlignende opslag om, at voksen filmstjernen Papico bor i hans område. Da han piller dem med ned for at beskytte hende, støder han på kvinden selv. Han ved ikke, at Papico er ved at blive trukket ind i en mærkelig, overnaturlig begivenhed… hvor hun vokser til kæmpe-størrelse!
Animation Production: TBA
Release Date: TBA
Synopsis: Rei Yokoyamada, a high schooler whose father…
Based on the manga by Hiroya Oku (Gantz).
https://natalie.mu/comic/news/672376

The announcement did not reveal any cast, staff,…
“WASTED CHEF” ny original anime
Der kommer en ny original anime kaldet “WASTED CHEF”, men annonceringen afslørede kun lidt personale og studiet, ingen rollebesætning og heller ikke udgivelsesdatoen.
En illustration kan ses i kilden.
Beskrivelse
En ung kok, der jagter en tabt smag, ender i en ødelagt by uden smag. Kasumi redder ham og vækker glemte minder til live. Men en mørk kraft truer med at udslette alt begær – hvilket gør hans søgen til det sidste håb om at redde begge verdener.
Folkene bag
- Instruktør: Takayuki Hirao
- Karakter design: Shingo Adachi
- Musik: Kenta Matsukuma
- Studie: CLAP
Director: Takayuki Hirao
Character Design: Shingo Adachi
Music: Kenta Matsukuma
Studio: CLAP
Release Date: TBA
Synopsis: A young chef chasing a…
“Would you like to be a tanuki?” manga laves til anime
Mangaserien “Would you like to be a tanuki?” (Omae, Tanuki ni Naranee ka?) af Tomo Nagawa får en anime-adaption. En ny illustration (se kilde) og teaser er blevet udgivet i forbindelse med udgivelsen.
En udgivelsesdato for animeen er endnu ikke blevet annonceret.
Beskrivelse
Denne historie handler om det mytiske væsen Koganemaru, der opsøger mennesker, der kæmper med deres liv, og spørger dem, om de vil prøve at blive tanuki for at genopdage, hvad der virkelig er vigtigt i deres liv.
Folkene bag
Jun Kamiya (“Let’s Make a Mug Too”) skal instruere animeen hos Nippon Animation. Masaki Wachi (“ELEMON”) står for kompositionen af serien, mens Shin Takemoto (“Genbanojo”) står for karakterdesignet. Musikken vil blive komponeret af Minako Seki.
Om mangaen bag
Nagawa lancerede serien i august 2020 i Ichijinshas “Comic Pool” magasin. Indtil videre omfatter serien ni bind i Japan. Det tiende bind udgives den 25. maj 2026. Serien er endnu ikke tilgængelig på engelsk.




Skriv et svar